Najczęściej zadawane pytania

 • Czy zobaczę różnicę w obrazie pomiędzy lupami Kepler Kompakt i Kepler Advanced?
  Nie, system Kepler ExamVision wyróżnia się wyjątkowym designem i jakością, która daje najwyższą ostrość i czystość obrazu w obu systemach Kepler.
 • Dlaczego lupy Kepler Advanced są droższe od Kepler Kompakt?
  System optyczny Kepler Advanced jest znacznie bardziej zaawansowany niż systemy Kepler o jednym powiększeniu, takie jak Kepler Kompakt. Lupy Kepler Advanced dają możliwość wyboru jednego z czterech powiększeń i jego zmiany podczas tego samego zabiegu.
 • Jaka jest różnica pomiędzy lupami Kepler Kompakt i Kepler Advanced?
  Kepler Advanced to lupy o czterech powiększeniach, które możemy łatwo zmieniać podczas jednego zabiegu. Lupy Kepler Kompakt posiadają jedno powiększenie, z możliwością jego zmiany na wyższe w przyszłości bez potrzeby wymiany całych lup (wymiana samych teleskopów). Lupy Kepler Advanced zostały zaprojektowane dla osób mających już doświadczenie w pracy w powiększeniu.
 • Dlaczego powinienem mieć już doświadczenie w pracy w lupach aby używać Kepler Advanced?
  Jeśli wykonujesz skomplikowane procedury często możesz potrzebować wyższego powiększenia przez część zabiegu, z Kepler Advanced nie musisz już wówczas zmieniać lup. Dzięki doświadczeniu w pracy w powiększeniu, Twoje oczy są już przyzwyczajone do wysokich powiększeń i łatwo się do nich adaptują. Dzięki systemowi Turn’N’Click jednym ruchem przestawisz powiększenie na potrzebne w danej chwili.
 • Dlaczego lupy Kepler Kompakt są droższe niż HD Galilean?
  System Kepler to bardziej złożony układ optyczny w porównaniu do Galilean HD. System Kepler posiada układ pryzmatyczny wewnętrz teleskopu, dlatego jest zdecydowanie trudniejszy w budowie. Teleskopy ExamVision są jednak bardzo krótkie i lekkie - kompaktowe! Ta technologia jest jednak droższa. Budowa teleskopów Kepler sprawia, że są trochę cięższe (ok. 25g) niż Galilean, ale zdecydowanie lepiej zbalansowane i lżejsze niż inne lupy pryzmatyczne.
 • Czy zobaczę różnicę w obrazie pomiędzy lupami Kepler Kompakt a HD Galilean?
  Gdy porównasz obraz z obu systemów zauważysz, że w lupach Kepler cały obraz jest idealnie ostry, również na krawędziach, co jest trudne do uzyskania w lupach Galilean. Uzyskanie tak ostrego obrazu w systemie Kepler wymaga bardzo precyzyjnego dopasowania i wiąże się z mniejszą swobodą ruchu w porównaniu do lup Galilean. Wypróbuj najlepiej oba systemy i zobacz, w których wolisz pracować!
 • Pracuję w odległości roboczej 55 cm - czy ma to wpływ na wybór lup?
  Nie, nie wpłynie to na wybór powiększenia. Ale warto przy okazji zauważyć, że bardzo dużą odległość roboczą (ponad 62 cm) jesteśmy w stanie uzyskać tylko w wyższych powiększeniach systemu Kepler (3.5+) – w systemie Galilean nie jest fizycznie możliwe uzyskanie tak dużej odległości roboczej bez lekkiej utraty powiększenia.
 • Co to jest fine-focus?
  Fine-focus w lupach Kepler Kompakt oznacza, że możesz ręcznie ustawić ostrość w każdym z teleskopów jeśli to konieczne, a następnie zablokować w optymalnej pozycji ogniskowej. ExamVision przygotuje lupy zgodnie z zamówioną przez Ciebie odległością roboczą, fine-focus oznacza dodatkową możliwość regulacji aby obraz był idealnie ostry.
 • Które powiększenie będzie dla mnie odpowiednie?
  Wypróbuj różne powiększenia, żeby przekonać się, które będzie Ci najbardziej odpowiadać i pasować do Twojej pracy.

  Jeśli będziesz używać powiększenia przez cały dzień, rekomendujemy powiększenia 2-3 krotne, które dają optymalną głębię ostrości (duży zakres odległości w jakim możesz się przybliżać i oddalać bez utraty ostrości). To pozwoli Ci na swobodę ruchu aby utrzymać zrelaksowaną pozycję pracy przez cały dzień. Również szerokość pola widzenia jest większa w tych powiększeniach.

  Wyższe powiększenia są odpowiednie do bardziej specjalistycznych procedur, do używania kilka godzin dziennie. Wielu naszych Klientów używa powiększenia 2.8 do codziennej pracy, w połączeniu z powiększeniem 3.3, 3.8, 3.5, 4.6 5.7 lub 6.4 do bardziej zaawansowanych zabiegów.

 • Widzę doskonale. Dlaczego potrzebuję lup?
  Nie możesz wyleczyć tego czego nie widzisz! Powiększenie pozwoli Ci zobaczyć lepiej drobne szczegóły. Będziesz w stanie pracować ze zdecydowanie większą precyzją, a Twoja diagnoza i leczenie będą bezpieczniejsze, pewniejsze i szybsze. Ponadto dzięki lupom poprawisz swoją pozycję pracy – w lupach aby zobaczyć szczegóły nie musisz pracować blisko, zginać szyi i pleców.
 • Czy używanie powiększenia może osłabić mój wzrok?
  Nie. Twoje oczy nadal będą miały mnóstwo “zdrowych ćwiczeń”, ale nie będą wytężone. Ważne, żeby lupy były w pełni dopasowane do Ciebie, z prawidłowym rozstawem źrenic, który u większości osób jest asymetryczny oraz z indywidualną korekcją wady wzroku zarówno w lupach, jak i szkłach otaczających.
 • Mam dużą krótkowzroczność. Które lupy powinienen kupić?
  Którekolwiek lupy ExamVision wybierzesz, wykonamy korekcję w teleskopach i szkłach otaczających zgodnie z Twoją receptą. Będziesz widzieć ostro zarówno pole pracy, jak i np. ekran komputera (w zależności od Twoich potrzeb). Twoje lupy będą wykonane na miarę – aby pasowały idealnie do Ciebie.
 • Które lupy są lepsze? Flip-up czy TTL?

  W ExamVision uważamy, że najlepszy efekt optyczny można osiągnąć umieszczając lupy tak blisko oka jak to tylko możliwe, dlatego zawsze rekomendujemy rozwiązanie TTL (teleskopy przechodzą przez szkła opraw - through-the-lens). Dzięki położeniu lup blisko oka uzyskujemy znacznie większe pole widzenia, dodatkowo szerokie wejścia teleskopów sprawiają, że obraz jest bardzo jasny. W przypadku osób z wadą wzroku wykonujemy dowolną korekcję zarówno w lupach (korekcja do bliży), jak i szkłach otaczających (korekcja jest wówczas dostosowana do preferencji użytkownika, który wskazuje w jakiej odległości zależy mu najbardziej na ostrym obrazie – dal, monitor, asystor?). W przypadku lup typu flip-up nie ma możliwości takiego dopasowania, gdyż teleskopy znajdują się przed szkłami.

  Nie produkujemy już modeli typu flip-up – koncentrujemy się na indywidualnych lupach TTL, wykonywanych na miarę. Regulacja lup typu flip-up może przysparzać wiele kłopotów, prawidłowe ustawienie wymaga wiedzy i doświadczenia.

  Być może rozważasz przejście z lup typu flip-up do TTL? Zadaj sobie pytanie jak często obecnie korzystasz podczas pracy z funkcji flip-up (podnoszenie lup). Jeśli nie robisz tego często, polecamy przejście na lupy ExamVision HD TTL.

 • Czy istnieje standardowy pomiar wielkości powiększenia we wszystkich lupach?
  Nie, zależy to od producenta i typu lup. Nie ma jednego standardu przy pomiarze powiększenia, dlatego powiększenie 2.3x jednej marki może być odbierane tak samo jak powiększenie 2.5x innej marki. ExamVision zawsze mierzy powiększenie kątowe w odległości roboczej 40 cm. Przed zakupem najlepiej porównaj dostępne u nas powiększenia, aby wziąć pod uwagę nie tylko wielkość i ostrość obrazu, ale także komfort, szerokość pola widzenia i głębię ostrości.
 • Dlaczego lupy są takie kosztowne?
  Lupy i systemy oświetlenia ExamVision są projektowane i produkowane w Danii. Każda para lup jest wykonywana indywidualnie na zamówienie zgodnie z parametrami, ewentualną wadą wzroku oraz preferencjami użytkownika. Używamy wyłącznie materiałów najwyższej jakości. Optyka od dostawcy Leica i soczewki z wysokim indeksem są u nas w standardzie. Nasi przedstawiciele z wielu krajów przechodzą specjalistyczne szkolenia z dopasowywania lup ExamVision, w wielu zespołach o perfekcyjny serwis dbają optometryści. Dlatego właśnie nasze lupy mogą kosztować więcej niż konkurencji – zrobione są jednak całkowicie na miarę dając pełen komfort pracy, najlepszą optykę, ergonomiczną pozycję i pełne dopasowanie do wady wzroku.
 • Co mogę zrobić z lupami jeśli zmieni się moja wada wzroku?
  Zapewniamy możliwość skorygowania Twoich lup w przypadku zmiany wady wzroku – zarówno mocy korekcji w teleskopach, jak i w szkłach otaczających. W tym celu należy się skontaktować z lokalnym przestawicielem. Aby skrócić czas wymiany szkieł do minimum, organizujemy wysyłkę lup do ponownego wklejenia dopiero kiedy nowe szkla korekcyjne są gotowe.
 • Słyszałam, że powinnam siedzieć prosto aby uniknąć napięcia szyi i pleców. W jaki sposób lupy mogą mi w tym pomóc?
  W lupach widzisz powiększony obraz dlatego nie musisz pochylać się nad pacjentem. Dzięki temu możesz siedzieć prosto przez większość dnia pracy, odciążając mięśnie pleców i szyi. Doskonała głębia ostrości w lupach ExamVision (do 20 cm) pozwoli Ci swobodnie przybliżać się i oddalać bez utraty ostrości obrazu, co również pomaga uniknąć sztywności i zwiększonego napięcia mięśni.

  Jeśli doświadczasz już bólu/sztywności szyi podczas pracy, możemy zaproponować Ci Prisma Lens System TM. Pryzma w lupach przybliża obraz, dlatego możesz siedzieć jeszcze bardziej wyprostowany. O szczegóły pytaj swojego przedstawiciela ExamVision.

 • Kiedy warto zastosować BlueLight Protection?
  Długotrwała praca w silnej ekspozycji na oświetlenie LED, a także przed monitorem zwiększa ryzyko zmęczenia oczu oraz może przyczyniać się do rozwoju zaćmy lub zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). W takich sytuacjach zaleca się używanie lup z BlueLight Protection.
  System Eye Protect od Essilor jest stosowany w teleskopach.
  Czynniki zwiększające ryzyko AMD:
  - Wielogodzinna praca w silnym oświetleniu LED
  - Wiek powyżej 45 roku życia
  - Predyspozycje genetyczne do AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem)*
  - Wczesne objawy AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem)*

  *

  Zdrowie oczu zależy od wielu czynników (wiek, czynniki genetyczne, palenie, dieta). Światło jest jednym z czynników ryzyka, który możemy modyfikować za pomocą soczewek optycznych. Promieniowanie UV może przyczyniać się do rozwoju zaćmy, światło niebiesko-fioletowe natomiast do rozwoju AMD.(1)

  (1)

  McCarty CA, Taylor HR. A review of the epidemiologic evidence linking ultraviolet radiation and cataracts. Dev Ophthalmol. 2002; 35:21-31. Sunlight and the 10-year incidence of age-related maculopathy: The Beaver Dam Eye Study. Arch. Ophthalmol., 122, 750-757. New discoveries and therapies in retinal phototoxicity, Serge Picaud et Emilie Arnault, Points de Vue N°68, Spring 2013.)

 • Co to jest System Eye Protect?
  System Eye Protect™ to rewolucyjna ochrona przed szkodliwym światłem niebieskofioletowym i promieniowaniem UV, wynaleziona przez producenta szkieł firmę Essilor, którą ExamVision może zastosować w swoich teleskopach. Testy prowadzone in vitro na komórkach siatkówki potwierdzają, że soczewki z systemem Eye Protect™ od Essilor nawet trzykrotnie silniej chronią przed szkodliwym światłem niebiesko-fioletowym, w porównaniu do standardowych szkieł korekcyjnych. Soczewki z systemem Eye Protect™ oraz powłoką UV Crizal Forte® zmniejszają o 25% indukowaną światłem śmierć komórek siatkówki. System Eye Protect™ jest połączeniem cech filtra UV oraz inteligentenego filtra światła niebieskiego.
  System Eye Protect od Essilor jest stosowany w teleskopach.
 • Czy BlueLight Protection jest wystarczającą ochroną gdy używam lampy z promieniowaniem UV lub lasera do tkanek miękkich?
  Nie, nie musisz się obawiać – Twoje postrzeganie kolorów pozostanie bez zmian. Dotychczasowe rozwiązania chroniące przed szkodliwym światłem niebieskim wiązały się z koniecznością zaakceptowania niebieskiej poświaty oraz żółtawego zabarwienia soczewek. Essilor zaprezentował zupełnie nowe rozwiązanie – unikalną technologię z inteligentnym filtrem znajdującym się wewnątrz soczewek. Dzięki temu soczewki pozostają estetycznie przejrzyste, bez niebieskiej poświaty i żółtawego zabarwienia.
 • Mam bardzo wysoką krótkowzroczność, korekcja -11 dioptrii. Czy ExamVision znajdzie dla mnie rozwiązanie?
  W ExamVision używamy soczewek o wysokim indeksie, aby szkła otaczające były tak cienkie i lekkie jak to tylko możliwe. Twój przedstawiciel ExamVision doradzi Ci optymalną oprawę do takiej wady wzroku. Korekcję uwzględnimy oczywiście również w układzie optycznym teleskopów.
 • Miałem problem kiedy używałem lup w przeszłości, ponieważ mam zeza. Czy możecie wykonać dla mnie lupy indywidalne?
  Tak, możemy. Przedstawiciel ExamVision przedyskutuje z Tobą twoje problemy ze wzrokiem. Staramy się rozwiązywać wszystkie wyzwania optyczne – nasi optometryści w Danii mają duże doświadczenie w dostarczaniu indywidualnych rozwiązań.
 • Zakupiłam produkt, którego nie widzę już na stronie internetowej. Czy nie jest już produkowany?

  ExamVision bezustannie pracuje nad ulepszaniem swoich produktów, wprowadzając najnowsze rozwiązania technologiczne i materiały.

  Dlatego niektóre produkty nie są już kontynuowane, ExamVision zapewnia oczywiście serwis wszystkich produktów tak długo jak to możliwe.

  Produkty już niekontynuowane:

  Lupy Lite: Wypróbuj lupy Essential.

  Lupy HD 4.2: Rozważ lupy HD 3.8 lub Kepler Kompakt 3.5 lub 4.6

  Lupy HD 5.0: Rozważ lupy z serii Kepler Kompakt powiększenia do 5.7 x!

  Basic LED, Essential lub Essential upgrade LED: Wypróbuj oświetlenie LED Nano Essential.

  Focus™ XP: Wypróbuj lampę Focus Bright z unitem kontrolnym Xtend. Zauważysz, że ta lampa daje jeszcze bardziej równomierne światło.

  Fibre Optic Focus lights: To doskonałe lampy, kontunuujemy ich serwisowanie. Jeśli jednak szukasz nowej lampy rozważ jedną z linii Focus LED.